گیاه رامنوس کاتاریکوس در چای سبز دکتر سینا

گیاه رامنوس کاتاریکوس در چای سبز دکتر سینا

رامنوس کاتاریکوس (نام‌های دیگر: تاج آتش، درخت باروت، تیغ گوزنی)

این گیاه از خانواده خون‌ناب‌ها به شمار می‌رود. موطن اصلیش جنوب اروپا و آناتولی است. در مناطق آناتولی شمالی و بالاخص قسمت‌های کوهستانی بیشتر رشد یافته و به چشم می‌خورد. این گیاه غلیرغم اینکه وحشی است، ولی در باغچه‌ها و پارک‌ها نیز پرورش داده می‌شود و به عنوان درخت تزئینی به شمار می‌رود.و استفاده از آن در ترکیبات چای سبز لاغری دکتر سینا به کیفیت این محصول کمک بالایی کرده است.

این گیاه به طور معمول ۲ تا ۳ متر ارتفاع می‌یابد ولی در برخی از مناطق به دلیل مساعد بودن خاک و هوا تا ۶- ۵ متر نیز رشد می‌کند و نمونه‌هایی دیده شده است. این گیاه نیز به دلیل خاردار بودنش مورد پسند هر کسی نبوده ولی در محوطه‌های هتل‌های کشورهای اروپای جنوبی و ترکیه کاشته و پرورش داده می‌شود. برگ‌های آن کشیده و نوک تیز هستند که اطراف آنها دارای انحنا بوده و در ابتدای رشد به شکل گرد دیده می‌شوند.

در ابتدای شکفتن و رشد خود گل‌های سفید متمایل به رنگ زرد روشن را در می‌آورند که این اتفاق در ابتدای تابستان نمود می‌یابد و هر شاخه‌ای دارای چندین گل چای سبز سینا می‌باشد. زمانی که گل‌های آن رشد کامل خود را یافتند، تبدیل به میوه‌های سبز رنگی شده که به صورت گرد و مدور هستند. میوه‌های رشد کرده در اواخر تابستان به رنگ زرد تبدیل شده که در آن موقع به دلیل شیرین بودنشان مورد طعمه پرندگان کوچک و گنجشکان قرار می‌گیرند که به خاطر همین در میان مردم آناتولی و حتی آذربایجان (ایران) به «قوش اوزومو» یعنی انگور گنجشک نیز معروف است. با رشد کامل این میوه‌ها باز تغییر رنگی در آنها ایجاد شده و به نارنجی بدل می‌شوند و در هنگام بلوغ کامل به رنگ سرخ روشن و زیبایی در می‌آیند. در این موقع اندازه آنها ۸- ۶ میلی متر است.

طعم چای سبز سینا این میوه میخوش و کمی تلخ می‌باشد که تخم اصلی گیاه در درون همین میوه‌ها قرار دارد. این گیاه غالبا میل به محل نورانی و باز داشته و جایی که خورشید به راحتی در آن تابیده باشد، رشد خوبی از خود نشان می‌دهند. این گیاه نیز به دلیل وحشی بودن چندان حساسیت به نوع خاک محل رشد خود نداشته و در هر شرایطی رشد می‌نماید. برای تکثیر این گیاه می‌توانید از تخم درون میوه‌اش که خشکیده است، استفاده کرده و یا شاخه‌ای از بدنه آن را قلمه کرده و در گلدان بکارید و پس از ریشه دواندن، آن را در کنار دیوار و یا باغچه بکارید.

از میوه و برگ‌های گیاه مذکور می‌توان موادی از قبیل رامنوکسانتین، لوکائین، آنتراکینون (انواع آن) و ویتامین C را استحصال نمود.

چای دکتر سینا اصل , قیمت چای دکتر سینا , چای سبز لاغری دکتر سینا , دمنوش گیاهی دکتر سینا , ترکیبات چای لاغری دکتر سیناچای سبز سینا , دکتر سینا ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *