چای آویشن دکتر سینا را بیشتر بشناسید

چای آویشن دکتر سینا را بیشتر بشناسید

آویشن دکتر سینا سبزی معطری که امروزه اروپاییان به غذای خود اضافه می‌کنند که این سبزی را اولین بار دانشمندان ایرانی به فواید آن پی برده‌اند. آویشن گیاهی معطر با گل‌های آبی خوش رنگ، در مناطق مرتفع و خوش آب و هوای و تپه‌های وسط شهر تهران مثل تپه‌های عباس آباد می‌روئید. ساقه‌های این گیاه بهاری چهار گوش و در بعضی از انواع آن مدور است برگ‌های آن کوچک، تک تیز، بیضی و به اندازه یک سانتیمتر است.

بعضی از گونه‌های آن بوی فرنجشک و بعضی بوی لیمو می‌دهد. قسمت مورد استفاده آن ساقه می‌باشد. به این گیاه اوشن آشیم هم می‌گویند. آویشن و انواع آن را به اسامی سعتر، ندغ، زعتر، آذربه، کاکوتی می‌نامند و در آذربایجان به آن کلک اوتی و عده‌ای کلکی اوتی می‌گویند.

سعتر دو نوع می‌باشد، بری و بستانی. بری آن آویشن و بستانی آن مرزه است، که آن را می‌کارند و به عنوان سبزی خوشبو خورشتی می‌فروشند.

در حال حاضر در بازار شهرهای بزرگ اروپا به خصوص سوئیس، اطریش، فرانسه، آلمان این سبزی را می‌فروشند و مردم از آن برای خوشبو کردن غذا استفاده می‌کنند. و مردم آلمان و فرانسه غذاهای گوشتی خود را بدون آویشن نمی‌پزند.

امام صادق (ع) فرمود: «چهار چیز چشم را نور می‌بخشد، نفع داشته و ضرر ندارند». فرمود: سعتر و نمک اگر با هم جمع شوند و ناخواه و گردو و اگر جمع شوند. گفته شد بر چه صلاحیت دارند، اگر این چهار چیز با هم جمع شوند؟ فرمود: نانخواه و گردو بواسیر را می‌سوزانند و باد را دور می‌نمایند، رنگ را زیبا می‌کنند و معده را زبر و دشت می‌کنند و کلیه‌ها را گرم نگه می‌دارند، سعتر و نمک نیز بادها را قلب دور می‌سازند، بسته شدن اجزاء بدن را باز می‌کنند، بلغم را می‌سوزانند، آب را به جریان می‌اندازند، بوی بدن را خوب می‌نمایند، معده را نرم می‌کنند، بوی بد را از دهان می‌برند، و بر نزدیکی می‌افزایند.

یک نوع مفید آویشن  دکتر سینا در کوه و دامنه البرز می‌روید که اهالی دهات کچسر و دره لاراز، دم کرده آن را برای رفع ناراحتی‌های معده‌ای و نفخ شکم استفاده می‌کنند.

در گذشته در بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌های مناطق کوهستانی، آویشن لاغری سینا را دم کرده و مردم به جای قهوه و چای آن را می‌نوشند.

آویشن ضد سم و ضد تشنج و درد است. در بیماری‌های عفونی کبد و نارسایی آن مفید است. اعضای جنسی و تناسلی را در بدن تقویت و تحریک می‌کند. آویشن برای کسانی که دچار بی خوابی می‌شوند موثر است. برای تبخال، اختلالات مغزی و ریزش مو مفید است و باعث تقویت پیاز مو می‌شود.

چای سبز آویشن دکتر سینا به علت داشتن مواد مازوئی از خونریزی‌های معده و سینه و دماغ جلوگیری می‌کند. کسانی که به امراض عفونی کلیه و مثانه دچار هستند، نوشیدن آویشن توصیه می‌شود که به غذاهای گوشتی اضافه شود. البتهمصرف بیش از حد گیاه موجب ناراحتی‌هایی مانند تحریک کلیه می‌شود که باعث بروز سرگیجه، ضعف قلب و آلبومین می‌شود.

آویشن ضد کرم و ضد قارچ است و انگل‌های روده را از بین می‌برد. خوراندن دم کرده آویشن به کودکان شیرخوار کمک می‌کند که هنگام در آمدن دندان دچار تشنج و ناراحتی نشوند. دم کرده آویشن به همراه چای سینا و سیر برای درمان سیاه سرفه مفید است.

۱۰ الی ۱۵ گرم از این گیاه را در یک لیتر آب جوشانده که دم کرده آن برای قاعدگی‌های اتفاقی و نامنظم، زکام، آسم، کوفتگی پا و دست، عفونت‌های ریوی، خستگی، دل دردها، گریپ و آنژین نافع و موثر است.

ضماد سرشاخه‌های کوبیده آویشن، برای رفع ناراحتی‌های روماتیسم و نقرس سود فراوانی دارد.

آویشن را به علت خاصیت ضد باکتری، به صورت بخور، برای بیماری‌های سل، سیاه سرفه، برونشیت مزمن، و به عنوان ضد عفونی کننده در خمیر دندان و محلول با پانسمان‌ها مصرف می‌شود.

کمپرس این گیاه در رفع پیچیدگی و رگ به رگ شدن عضلات کمک می‌کند.

چای لاغری دکتر سینا فرمول ۲ ,قیمت چای دکتر سینا , چای سبز لاغری دکتر سینا , دمنوش گیاهی دکتر سینا , ترکیبات چای لاغری دکتر سینا , چای سبز سینا , دکتر سینا ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *